Yaşam

2. Ramses’in tabutu yarım asır sonra yeniden Paris’te

Mısır resmi haber ajansı MENA’da yer alan habere göre Mısır’ın Paris Büyükelçisi Ala Yusuf, II. Ramses’in tabutunun Paris’e götürüldüğünü söyledi.

Yusuf, söz konusu tabutun Mısır’ın düzenlediği ve Paris’te bir salonda 5 ay sürecek sergi salonuna konulduğunu belirtti. “Ramses II, eski Mısır tarihindeki en güçlü ve çok ünlü Firavun olarak bilinir”söz konusu.

Ramses’in tabutunun 1976’da gerçekleşen bir stand için Paris’e götürüldüğünü anlatan Yusuf, bu tabutun yaklaşık yarım asır sonra bu şehre geri gönderildiğini ifade etti.

Bu arada Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, II. Ramses’e ait ahşap tabutun Paris’teki stantlara ulaştığı ve 5 ay sürecek stantların 6 Nisan’da açılacağı belirtildi.

Serginin ‘Ramses ve Firavunların Altınları’ adıyla açılacağı ve burada Mısır ile ilgili 180 altın tarihi eserin sergileneceği paylaşıldı.

Ocak ayında Mısır Bakanlar Kurulu, II. Ramses’in tabutunun Paris’te istisnai olarak sergilenecek eserler arasına alınmasına onay vermişti.

20’li yaşlarında tahta çıkan Ramses, M.Ö. MÖ 1213’ten 1279’a kadar hüküm sürdüğü tahmin edilmektedir. Yahudilerin Mısır’dan İsrail’e göç etmesine neden olduğu düşünülen Ramses, ünlü Ebu Simbel Tapınağı da dahil olmak üzere birçok saray ve tapınak yaptırmıştır.

1881 yılında bulunan II. Ramses’in tabutu, başkent Kahire’deki Mısır Ulusal Müzesi’nde sergileniyor.

polateli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu