Ekonomi

BUSİAD’da ‘şarj istasyonları’ tartışıldı

BURSA (İGFA) – Moderatörlüğünü BUSİAD Güç Uzmanlık Kümesi Üyesi Cemil Sevinç’in yaptığı toplantıda, Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) Kurucu Lideri Berkan Bayram, UEDAŞ Yatırım Müdürü Ahmet Berk, Tunçmatik Şarj Teknolojileri A.Ş. Genel Müdür Muhammet Metlek sunumlarını katılımcılarla paylaştı.

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) Kurucu Lideri Berkan Bayram, Fluence ZE aracının 2011 yılında Bursa’da ilk kez yola çıktığını hatırlatarak, “Dünyada 40 bin elektrikli araç vardı. Hibrit araçlar üretilmeye başlandı. 2016 gibi. TOGG 2019’da açıklandı. Şimdi Türkiye’de elektrikli araçlar yüzde 1’e ulaştı dedi. Avrupa’da elektrikli araçlar yüzde 12, hibrit araçlar yüzde 32′ dedi.

Dünyada elektrikli araç sayısının 26 milyona çıktığını ifade eden Bayram, satış sayısının bir önceki yıla göre yüzde 60 arttığını kaydetti.

Bu arada UEDAŞ Yatırım Müdürü Ahmet Berk, Güney Marmara’da AG seviyesinde 165, OG seviyesinde 335 şarj istasyonu başvurusu yapıldığını söyledi. Berk, “Şu anda talepleri sorunsuz bir şekilde karşılayabiliyoruz. Büyüme beklentilerimiz yüksek, planlamalarımız da buna göre. 2026 ve 2030 yıllarını kapsayan 5. Uygulama Dönemi yatırım planlarına şarj istasyonları da dahil edilecek.”

Tunçmatik Şarj Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü Muhammet Metlek ise şarj istasyonu sayısı artırılmadıkça elektrikli araç sayısının hızla artmayacağını söyledi. Metlek, Tunçmatik tarafından yapılan istasyon maketleri hakkında da bilgi verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu