Haber

Birinci Ev Kampanyası Geliyor, Hazine Toprakları Açılıyor: Bakan Açıkladı!

Özellikle büyük şehirlerde konutta temel sorun olarak görülen arz sorununun ortadan kaldırılmasına yönelik adımlar atılıyor. TBMM’nin açılışıyla birlikte ilk evini alacaklara özel kampanya da hazırlandı.

TBMM’nin açılmasıyla birlikte Hazine arazilerinin konut üretimine açılacağını belirten Bakan Özhaseki, özellikle deprem sonrası arz-talep istikrarının değişmesiyle birlikte kiraların istikrarlı bir şekilde arttığını belirtti.

Sabah’a açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, arz-talep dengesi sağlanarak konut fiyatları ve kiraların dengeleneceğini belirtti.

Özhaseki, ‘Ne kadar çok arz ederseniz, fiyatı o kadar aşağıya çekersiniz’ derken, deprem evlerinin inşası sorunu çözmeye devam ederken, artan inşaat maliyetleri ve konut fiyatlarını tersine çevirmek için mevcut fırsatları değerlendirdiklerini belirtti.

Ulusal emlak yerlerinin tamamının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde olduğunu belirterek çalışmalara başladıklarını, Meclis açıldığında yeni kanunla hazine yerlerinin de eklenmesiyle konut sorununun çözüleceğini belirtti.

İnşaat departmanı da dar ve sabit gelirli vatandaşlara uygun fiyatlarla konut üretmeye başlayacak.

Kamu bankalarının konut kredisi kampanyasıyla destekleyeceği kampanyada öncelik deprem bölgesinde olacakken, ‘Yeni Sosyal Konut Projeleri’ de hayata geçirilecek.

İlk konut için planlanan kampanyada, düşük ve orta gelirli vatandaşların konuta erişimi kolaylaştırılacak.

BDDK, geçtiğimiz aylarda aldığı bir kararla ikinci ev alacaklara kredi kısıtlaması getirmiş ve daha az kredi kullanacak düzenlemeler yapmıştı.

Hem konut kampanyasına hem de Hazine arazilerine ilişkin yorumlar sosyal medyada hızla yayıldı.

?

Ne düşünüyorsun?

Yararlı mı?

Yorumları memnuniyetle karşılıyoruz.

vartohaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu