Haber

Finlandiya’dan deprem bölgelerine yardım sürüyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle Türkiye’nin Helsinki Büyükelçiliği koordinasyonunda Finlandiya’dan Türkiye’ye yardım gönderilmeye devam ediliyor.

Büyükelçiliğin verdiği bilgiye göre, Finlandiya’nın Vanta, Pori ve Lahti şehirlerindeki Türk derneklerine ait binalar yardım toplama merkezi olarak belirlendi ve depremzedelerin öncelikli ihtiyaçlarına yönelik ekipman listeleri vatandaşlara açıklandı. .

Bu kapsamda vatandaşlar tarafından bire bir toplanan yardımlar, Türk Hava Yolları (THY) kargo seferleri ve Türk vatandaşlarının kendi imkanlarıyla sağladığı tırlarla kara yoluyla ulaştırıldı.

Türk vatandaşları tarafından bugüne kadar 1850 battaniye, 605 uyku tulumu, 64 yatak, 9 çadır, 75 ısıtıcı, 20 aydınlatma cihazı, 12 ton giysi, 6 ton hijyen malzemesi ve 1 ton gıda toplandı.

Finlandiya hükümeti de Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu aracılığıyla Türkiye ve Suriye’ye toplam 1 milyon Euro’luk insani yardım yapacağını duyurdu.

Finlandiya hükümetinin ayrı ayrı hibe ettiği kış şartlarına uygun, ısıtmalı ve 10’ar kişilik 300 büyük çadır 11 Şubat’ta Türkiye’ye teslim edildi.

Ayrıca Finlandiya Kızılhaçı, depremin ardından kademeli olarak Türkiye’ye 5 TIR yardım malzemesi gönderdi. Bu kapsamdaki toplam yardım 300 adet çadır, 4.334 adet uyku tulumu, 3.160 adet seyahat yatağı, 4.000 adet battaniye ve şilte, 1.500 adet şilte, 80 adet sahra yatağı ve ailelere yönelik 200 adet uyku tulumundan oluşmaktadır. Bu ekipmanın maliyetinin Finlandiya Dışişleri Bakanlığı tarafından karşılandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu