Haber

Naci Görür’ün “Celal’imizden daha iyi” olduğunu söyleyen İlber Ortaylı’dan açıklama

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından birçok televizyon kanalında canlı yayınlarda depremle ilgili tartışmalar yaşandı.

Beklenen Marmara depremi ve buna karşı alınabilecek önlemler de dahil olmak üzere binaların nasıl depreme dayanıklı hale getirilebileceğine dair hatırlatmalar yapıldı.

Tarihçi İlber Ortaylı da akşam tv100’de Candaş Tolga Işık’ın konuğu oldu.

“Bizim Celal’den daha iyi”

Deprem ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ortaylı, programın sonunda canlı yayında olduğunu unutarak yerbilimci Naci Görür’ü aradı. “Bu depremi biliyordu. Biliyor. Bizim Celal’den daha iyi.”dedi.

Naci Görür de Celal Şengör ile kıyaslanmanın kendisini çok gururlandırdığını belirtti. “Ancak Celal’in ulusal ve uluslararası şöhreti ve konumu hayal ettiğimiz bir şey”Sözleriyle nezaket gösterdi.

Sosyal medyada çok tartışılan konu hakkında İlber Ortalı’dan yazılı açıklama geldi.

“Celal Şengör, Türkiye’de varlığıyla iftihar ettiğim, milli hazinemizin en önemli şahsiyetlerinden biridir”

“Geçenlerde yaptığım dizide sohbet kesildiği için Celal Hoca’yı bilgisiyle değerlendirdiğim zannedildi”Ortaylı şunları söyledi:

Konuşmanın tamamı dinlenirse, konunun son depremlerle ilgili benim alanım dışından bir yorum olduğu kolayca anlaşılır. Celal Şengör’ün Türkiye’deki ve dünyadaki konumu tartışılmaz. Celal Şengör, Türkiye’de varlığından gurur duyduğum, milli hazinemizin en değerli isimlerinden biridir. Tekrar kamuoyuna duyurmak istiyorum.

haber-keskin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu