Ekonomi

Zaporijya Nükleer Santraline Saldırı: Son bağlantı koptu

Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kurumu (Energoatom), resmi Telegram hesabından yaptığı açıklamada, 9 Mart sabahı saat 03:53’te Zaporozhye Nükleer Enerji Santrali’nin (ZNPP) roket saldırısı ile hedef alındığını duyurdu.

Saldırı sonucunda Ukrayna elektrik sistemi ile nükleer santral arasındaki son temasın da kesildiği bildirildi. Açıklamada, “Şu anda istasyon işgal sırasında 6. kez karartma moduna geçmiştir. 5. ve 6. güç üniteleri soğuk duruma getirildi. ZNPP gerekliliklerini karşılamak üzere 18 adet dizel jeneratör devreye alınmıştır. 10 günlük yakıt kaldı. Gerisayım başladı. İstasyonun harici güç kaynağı bu süre içinde yenilenmezse, tüm dünya için radyasyon sonuçları olan bir kaza meydana gelebilir.

Enerji tesisleri bilerek alındı

Rusya, Ukrayna’nın birçok kentindeki elektrik tesislerini hedef aldı. Energoatom, 6-9 Mart ortasında Kiev, Mykolaiv, Kharkiv, Zaporizhia, Odessa, Dnipropetrovsk ve Zhitomir’deki elektrik tesislerine saldırılar düzenlendiğini bildirdi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, saldırılar sonucunda başkentte elektrik kesintilerinin yaşandığını belirterek, vatandaşların yüzde 40’ının ısınma ihtiyacını karşılayamadığını söyledi. Odessa Valisi Maksym Marchenko, saldırıların ortasında bazı elektrik hatlarının hasar gördüğünü açıkladı. Marchenko, grupların hataları düzeltmek için çalıştığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu